POMÔŽME – Vianočná zbierka pre desiatnika Ondreja Kováča

Vianočná zbierka pre desiatnika Ondreja Kováča, bývalého vojenského vodiča, ktorý je už päť rokov pripútaný na lôžko, ktorý nerozpráva, ale komunikuje a ktorý aktuálne trpí veľkou bolesťou zubov a zároveň má šancu byť aspoň trošku mobilný.

Milí kolegovia z Ozbrojených síl SR a z rezortu obrany, aj Vy si iste viete predstaviť, aké by to mohlo byť nepríjemné, keby Vás pred najkrajším sviatkami v roku rozbolel zub. Možno by ste ešte stihli zájsť k svojmu zubnému lekárovi. Alebo by ste odbehli na pohotovosť. Desiatnik Ondrej Kováč (43) si však naposledy niekde len tak zašiel pred dlhými piatimi rokmi. No a hoci si vtedy takmer každý deň chodil zabehať, dnes už na to iba spomína. Pritom tých zubov mu treba opraviť 19 (slovom devätnásť). No napriek tomu, že ho jeden z nich práve veľmi bolel, nahral v nedeľu 17. decembra pre nás všetkých krásny vianočný pozdrav, ktorý si pred čítaním ďalšej časti tohto textu  môžete pozrieť a vypočuť na nasledujúcom odkaze: https://youtu.be/1QSSXk_OB6M

Desiatnik Ondrej Kováč, bývalý vojenský vodič Veliteľstva posádky Bratislava, dostal v apríli 2018 akútny mozgový infarkt. Stalo sa mu v plnom zdraví. Bolo to tesne pred nastúpením do ich rodinného auta, v ktorom mali vycestovať s manželkou a dvoma deťmi na spoločný víkendový welness pobyt. Rodina sa najskôr dozvedela, že zrejme neprežije. Následné informácie boli o tom, ako sa už nepreberie z bdelej kómy. Viackrát bol naozaj na hrane. Ondrej je však bojovník. Prežil. Vďaka lekárom a rehabilitáciám. No hlavne vďaka obrovskému úsiliu jeho manželky Denisy a ich rodiny. A aj s prispením Vás, jeho kolegov – a zbierky, ktorú na podporu Ondrejovho liečenia organizovala Vojenská podporná nadácia.

Desiatnik Ondrej Kováč sa postupne naučil komunikovať prostredníctvom počítača. Silné kamery dokážu odčítať z jeho očí, na ktoré písmeno sa pozerá. Tak vie dnes už v pohode vyskladať slová a vety. Vďaka tomu komunikuje hlavne s rodinou. Má prehľad, zajíma sa o svet. Prostredníctvom sociálnych sietí si píše aj s bývalými kolegami z vojenského útvaru. Cez reproduktory počítača vie tiež rozprávať. Teší nás to. Veď pánovi Ondrejovi Kováčovi sme pomohli už viackrát. Situácia je totiž taká, že ak má Ondro 495 € výsluhový dôchodok, takmer polovica z neho ide na lieky a zdravotné pomôcky. Pani Denisa síce pracuje v miestnej predajni, ale odložiť z toho na väčšie výdavky sa nedá. Pán Ondrej Kováč  pritom stále potrebuje 24-hodinovú pomoc. V ich dome v Žiranoch neďaleko Nitry mu ju zabezpečujú jeho obetavá manželka Denisa, ich 15-ročná dcéra, 11 ročný syn, ako aj Ondrejov otec. Pomôže tiež Denisina mama.

Keď sme sa dozvedeli, že náš bývalý kolega desiatnik Ondrej Kováč má stále väčšie problémy so zubami, na ktoré sa mu žiaden zubný lekár pôvodne nechcel prísť ani len pozrieť, Vojenskej podpornej nadácii sa podarilo zabezpečiť pre neho odborné vyšetrenie. Podarilo sa nám dokonca predbežne dohodnúť aj výjazdový lekársky tím, ktorý by mu ošetril chrup u neho doma. No napokon sa ukázalo, že pomoc bude oveľa zložitejšia.

Ondrejov stav si vyžaduje, aby mu chrup na viackrát ošetrili v nemocnici, kde by mu dokázali pomôcť pri ďalších prípadných zdravotných komplikáciách. Časť nákladov síce uhradí poisťovňa, ale aj vy viete – bude to len malá časť…

Druhý Ondrejov sen spočíva v tom, že by mohol byť aspoň trochu mobilný. Do jednej ruky sa mu vrátilo niečo z citu a pohyblivosti. Dokázal by ňou ovládať špeciálny „na mieru šitý“ elektrický vozík. Vedel by sa pomocou neho pohybovať aspoň v niekoľkých izbách po dome. Vozík by ho dokonca dokázal vzpriamiť do vertikálnej polohy. V dome by to však zároveň chcelo zabezpečiť čo len základnú bezbariérovosť.

Prosím, venujme desiatnikovi Ondrejovi Kováčovi pod vianočný stromček nádej. Nádej, že nebude žiť v bolesti. A nádej, ktorá mu poskytne aspoň trochu slobody. A ktorá zároveň tak veľmi pomôže aj jeho rodine.

Číslo účtu je SK91 7500 0000 0040 2351 3691

variabilný symbol 3792

Za všetky Vaše príspevky Vám vopred veľmi pekne ďakujeme. O priebehu zbierky Vás budeme podrobne informovať na stránke našej Vojenskej podpornej nadácie.

Ing. Milan Gajdoš, pplk. v. v,                                     plk. Ing. Jiří Vrchovecký

správca Vojenskej podpornej nadácie                 veliteľ Veliteľstva posádky Bratislava

PS

Na fotografiách je desiatnik Ondrej Kováč ešte v uniforme. Rodinný záber je z minulých Vianoc, selfie s dcérou je zo 17. decembra 2023. Na poslednom zábere pani Denisa Kováčová a pani Gabriela Čanakyová (teta Ondreja Kováča, ktorá pracovala na v rezorte obrany) pri rozhovore so správcom Vojenskej podpornej nadácie Ing. Milanom Gajdošom, pplk. v. z.

Podporiť zbierku



Pridať odkaz pre príjemcu


Údaje držiteľa karty
Trvalý pobyt držiteľa karty (Prečo potrebujeme tieto údaje?)
Silné overenie klienta/Strong Customer Authentication (SCA), ako súčasť smernice o platobných službách (PSD2) v Európskom hospodárskom priestore, vyžaduje pri online platbách posielať tieto údaje platobnej bráne na účely overenia zákazníka.




Súhlasy