Naša kniha bola predstavená v Prahe

Vojenský novinár a člen správnej rady Vojenskej podpornej nadácie Pavol Vitko predstavil knihu An-24 nedoletel, ktorú naša nadácia vydala v roku 2016, na spomienkovom podujatí 19. januára v Prahe.

Vo vojenskom kostole sv. Jána Nepomuckého na pražských Hradčanoch sa v uvedený deň už siedmy raz uskutočnila zádušná svätá omša za slovenských vojakov a zamestnancov rezortu obrany, ktorí zahynuli počas návratu z operácie KFOR v Kosove 19. januára 2006 Celebroval ju hlavný vojenský kaplán Armády Českej republiky plukovník gšt. Jaroslav Kníchal. Zúčastnil sa na nej aj vojenský pridelenec SR v Českej republike generálmajor Miroslav Kocian a ďalší predstavitelia slovenského života v Prahe. Tí pred omšou prečítali mená všetkých zahynuvších.

Iniciátorom podujatia bol a doteraz je predseda Spoločnosti generála M. R. Štefánika v ČR Vojtech Čelko. Ten vždy pozve aj hosťa, ktorý mal na našich zahynuvších kolegov a kamarátov nejakú väzbu. Hosť má po omši príhovor. Tento rok sa historik doktor Čelko obrátil na Vojenskú podpornú nadáciu, ktorá vydala knihu An-24 nedoletel (zostavovateľ a hlavný autor knihy Pavol Vitko, spoluautori Miroslav Minár a Jozef Žiak). P. Vitko predstavil knihu prítomným hosťom a hovoril hlavne o osobných príbehoch vojačiek a vojakov, ktorí mali svoje sny a plány tak, ako sú uvedené aj v našej publikácii. Prítomní o to viac ocenili autenticitu, s ktorou sú zachytené.

Ak má Vojenská podporná nadácia vo svojej nadačnej listine jeden z cieľov posilňovanie povedomia o vojenských  tradíciách a dejinách, aj toto je jedna z ciest, ktorým ho napĺňa. No a veľké poďakovanie patrí našim priateľom v Čechách, ktorí nezabúdajú na svojich slovenských kamarátov. A nie iba preto, že v priebehu desaťročia, kedy boli slovenskí vojaci nasadení v operácii KFOR v Kosove, slúžili podstatnú časť z tohto obdobia aj po boku vojakov Armády Českej republiky.