Hrombaba v masíve Bradla

Lavička cti na výhliadke Hrombaba v masíve Bradla nad Brezovou pod Bradlom

Lavička cti symbolicky pripomína zásluhy slovenských dobrovoľníkov v národno-oslobodzovacích bojoch v 19. storočí, hrdinstvo účastníkov protifašistického odboja na východnom či západnom fronte a v Slovenskom národnom povstaní, ako aj profesionalitu novodobých vojnových veteránov z ich pôsobenia v zahraničných operáciách medzinárodného krízového manažmentu v uniformách Ozbrojených síl Slovenskej republiky

Pri inštalácii nadácia spolupracovala s oddelením starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov Ministerstva obrany SR

Lavička je symbolicky vytvorená v tvare časti skeletu lietadla CAPRONI CA.33, v ktorom absolvoval svoj posledný let do vlasti generál Milan Rastislav Štefánik. Je teda aj posolstvom, slobody, demokracie a vlastenectva.

Uvedená lavička bola inštalovaná 18. mája 2023 v rámci trojdňového pochodu príslušníkov rezortu obrany Duchovne po stopách hrdinov, ktorý organizovalo Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a ozbrojených zboroch SR v spolupráci s Vojenskou podpornou nadáciou (viac https://www.mosr.sk/kadial-sme-putovali-a-cim-sme-zili-pocas-pochodu-duchovne-po-stopach-hrdinov/). Na jej inštalácii sa zúčastnil veliteľ pozemných síl OS SR generálmajor Ivan Pach. Jej súčasťou je neďaleko Mohyly M. R. Štefánika tiež schránka s vrcholovou knihou, do ktorej možno napísať aj odkaz vojnovým veteránom. Zo svojho grantového programu zriadenie symbolickej lavičky finančne podporilo aj Ministerstvo obrany SR. Ďakujeme za spoluprácu obci Košariská, zvlášť starostovi obce Štefanovi Antolovi za ústretovosť, pomoc a podporu pri realizácii tohto projektu.

Kde lavičku nájdete

GPS súradnice 48.6797892N, 17.5715522E

Galéria

Lavička cti venovaná vojnovým veteránom

(projekt Vojenskej podpornej nadácie)

Milý pútnik, turista, návštevník,

keď kráčaš hore týmto kopcom, skús si, prosím, na moment spomenúť aj na slovenských dobrovoľníkov v národno-oslobodzovacích bojoch v 19. storočí. Spomeň si na účastníkov protifašistického odboja na východnom čo západnom fronte, ako aj v Slovenskom národnom povstaní. A azda si spomenieš tiež zásluhy na novodobých vojnových veteránov z ich pôsobenia v zahraničných operáciách medzinárodného krízového manažmentu v uniformách Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Lavička cti je totiž venovaná práve im.

Milý pútnik, turista, návštevník,

ak si chceš oddýchnuť na tejto lavičke, tak je tiež fajn aby si vedel, že je symbolicky vytvorené v tvare časti skeletu lietadla CAPRONI CA.33, v ktorom absolvoval svoj posledný let do vlasti generál Milan Rastislav Štefánik. Je teda aj posolstvom mieru, slobody, demokracie a vlastenectva. A Ty nepochybne vieš, čo tieto veci pre nás všetkých znamenajú.

Milý pútnik, turista, návštevník,

na turistických miestach a vyhliadkach budú pri našich lavičkách cti osadené aj schránky pre odkazy, ktoré sú známe pod názvom vrcholová kniha. Ak máš inšpiráciu a chuť, popri svojom podpise a dátume nám do nej môžeš pre vojnových veteránov napísať svoj odkaz. Radi ho potom publikujeme na našej webovej stránke https://vojenskanadacia.sk/. Prípadne pošli aj fotografiu na vojenskanadacia@gmail.com. No hlavne: drž sa a teš sa zo života a z mieru. Želáme Ti pri Tvojich ďalších krokoch pevné zdravie, úsmev a  pekný zážitok.

18. mája 2023                                                                   Vojenská podporná nadácia