Vytrvalosť a regenerácia

 

Práve tieto dve oblasti sa rozhodli podporiť najoddanejší priaznivci a sympatizanti športu vo vrtuľníkovom krídle v Prešove pre rok 2017. Na konci februára slávnostne spustili prevádzku ďalších dvoch vynovených športovísk v rámci svojho telovýchovného areálu. S pomocou už osvedčeného projektu Vojenskej  podpornej nadácie a možnosti poukázať 2% zaplatených daní cez projekt vojaci – vojakom. Tentoraz pozdvihli úroveň vybavenia kardioarény, ale aj vylepšili podmienky na aktívnu regeneráciu vojakov, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou služobnej telesnej prípravy.

Po priaznivej odozve podobného minuloročného projektu TRX arény si vojaci povedali, že stále je čo vylepšovať. Vedeli že rozhodujúci vplyv na výšku vyzbieraných prostriedkov bude mať hlavne inšpirujúci zmysluplný projekt. Taký, čo pokryje širšie spektrum záujmov tamojších vojakov. Neúmerná vyťaženosť a hlavne zvyšujúca frekvencia odstávok bežeckého pása pre poruchu vnukla myšlienku zaobstarať nový odolnejší. Posledné roky zaznamenaný zvýšený dopyt po aktívnej regenerácii a akútna potreba rekonštrukcie a modernizácie miestnej sauny zasa vymedzila druhú oblasť záujmu.

Najprv zamakaj…..

Do prešovskej kardioarény tak najprv pribudol nový bežecký pás klubovej triedy, ktorý znesie väčšie zaťaženie, je komfortnejší, lepšie odpružený, tichší a umožňuje aj pokročilejšie nastavenia ako pás na domáce použitie. Rozpočet dovolil obstarať aj skutočnú kardio lahôdku pre ozajstných fajnšmekrov. Sofistikovaný cyklotrenažér Le Tour de France. Ten prebudil zvedavosť  u vojakov rôznych vekových skupín a športového zamerania. Preukázal potenciál osloviť aj najnáročnejšieho klienta „rozmaznaného“ technologickými novinkami súčasnosti. Navyše keď takýmto strojom zatiaľ nedisponuje ani jedno civilné fitnescentrum krajskej posádky. Zvýšený záujem bol zaznamenaný nielen u mužov, ale aj žien vojačiek, ktoré sa posledné roky vďaka výsledkom Tourminátora začínajú zaujímať o cyklistiku. Prispeli k tomu zaujímavé funkcie uvedeného trenažéra hlavne tá, že sa podľa naprogramovanej trasy reálne nakláňa v stúpaní aj v klesaní až o 20% a prispôsobuje tomu aj brzdiaci účinok cez magnetickú brzdu. Mnohých prilákala možnosť priblížiť sa pocitom profi cyklistov v skutočnej etape najslávnejších cyklistických pretekov. Okrem už naprogramovaných 24 etáp sa pomocou Google Maps dá s iFit ® interaktívnou technológiou získať prístup a stiahnuť akákoľvek reálna trasa kdekoľvek vo svete, či z vášho okolia. Netradičný zážitok umocňuje dotykový 7 palcový displej a spestruje už aj tak netradičný tréning. Elektronické radenie až 30 prevodov, nastavenie inteligentného odporu voči vetru na základe výšky a váhy cvičenca a funkcia merania energetického výdaja vo wattoch odlišuje tento trenažér od konkurencie. Ukazuje sa, že práve toto je cesta ako prilákať do telocvične nových návštevníkov.

Potom zregeneruj…

Sauna vk Prešov počas sychravých jesenných dní a hlavne počas zimných mesiacov nikdy nezívala prázdnotou. Naopak občas bolo treba usmerniť poradie návštevnosti medzi jednotlivými jednotkami. Rozhodnutie investovať do nákupu novej výkonnejšej saunovacej pece, osvetlenia, inštalácia špeciálneho reproduktora a obnovenie dreveného interiéru, zhotovenia lavíc s navýšením kapacity sauny podmienky ešte zlepšilo. Technický personál si pri príprave vrtuľníkov na lietanie a pri úkonoch vykonávajúcich výhradne na letiskovej ploche napr. pri motorových skúškach užije zimy a chladu dostatočne.

Po nákupe plánovaného materiálu dovoľoval rozpočet ešte zaobstarať kvalitný soundbar. Výkonné 500 W hudobné zariadenie umožňuje reprodukovať hudbu počas skupinových cvičení, crosfitu, posiňovaní, či kardiotréningu. Stačí si priniesť vlastné USB, alebo jednoducho prehrávať hudbu cez Bluetooth zo svojho mobilného telefónu. Pripojením mikrofónu je zariadenie využiteľné na organizovanie športových súťaží, preskúšaní z pohybovej výkonnosti,  ale aj ako ozvučenie ostatných útvarových akcií ako je Deň otvorených dverí, či Mikuláš pre deti.

A čo ďalej ?

Už teraz letci vedia čo by chceli ešte do budúcnosti vylepšiť. Najviac sa v diskusiách opakujú názory na investície do regeneračného a rehabilitačného programu. Často skloňovaná býva saunovacia infra kabína, vírivka a masážna vaňa. Nečudo veď hlavne u kľúčového technického personálu, ktorý s pribúdajúcimi rokmi čoraz viac pociťuje aj negatívne dôsledky služby u leteckej techniky sa postupne mení poradie priorít v tejto oblasti.

Pri plánovaní ďalšieho spoločného projektu za pomoci Vojenskej podpornej nadácie tak chcú prispieť k upevneniu zdravia nielen svojich príslušníkov ale mysleli pri tom aj na bývalých kolegov teraz však už vojenských dôchodcov.

Text a foto : nrtm. PaedDr. Bc. Miroslav ŠTUBŇA, telovýchovný pracovník vrtuľníkového krídla Prešov