Vojenská podporná nadácia začína osádzať „štefánikovské“ Lavičky cti

Na vyhliadke Hrombaba v masíve Bradla nad Brezovou pod Bradlom bola vo štvrtok 18. mája slávnostne odhalená symbolická Lavičku cti, za ktorou stojí svojim myšlienkovým zámerom, projektom a financovaním Vojenská podporná nadácia.

„Lavička cti symbolicky pripomína zásluhy slovenských dobrovoľníkov v národno-oslobodzovacích bojoch v 19. storočí, hrdinstvo účastníkov protifašistického odboja na východnom či západnom fronte a v Slovenskom národnom povstaní, ako aj profesionalitu novodobých vojnových veteránov z ich pôsobenia v zahraničných operáciách medzinárodného krízového manažmentu v uniformách Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ uviedol správca Vojenskej podpornej nadácie pplk. v. z. Milan Gajdoš. Vysvetlil, že lavička, pri ktorej inštalácii nadácia spolupracovala s oddelením starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov Ministerstva obrany SR je symbolicky vytvorené v tvare časti skeletu lietadla CAPRONI CA.33, v ktorom absolvoval svoj posledný let do vlasti generál Milan Rastislav Štefánik. Je teda aj posolstvom, slobody, demokracie a vlastenectva.

Uvedená lavička bola inštalovaná v rámci trojdňového pochodu príslušníkov rezortu obrany Duchovne po stopách hrdinov, ktorý organizovalo Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a Ozbrojených zboroch SR. Na jej inštalácii sa zúčastnil aj veliteľ pozemných síl OS SR generálmajor Ivan Pach. Jej súčasťou je neďaleko Mohyly M. R. Štefánika tiež vrcholová kniha, do ktorej možno napísať aj odkaz vojnovým veteránom. Zo svojho grantového programu zriadenie symbolickej lavičky finančne podporilo aj Ministerstvo obrany SR.

            „Ďalšiu lavičku budeme inštalovať v rámci 5. ročníka Veteránskeho výstupu na Ďumbier,“ avizuje M. Gajdoš. Bude to v sobotu 24. júna tiež v spolupráci s oddelením starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov Ministerstva obrany. Lavičku následne nájdete pod Ďumbierom v areáli horskej Chaty M. R. Štefánika.https://www.mil.sk/104548/?pg=1

Pavol Vitko

Foto Richard Zimányi