Lavičku cti pri chate generála M. R. Štefánika „pokrstili“ aj zhora

Druhá Lavička cti vojnových veteránov, ktorá je projektom Vojenskej podpornej nadácie, bola v soboru 24. júna slávnostne odhalená pri Chate generála M. R. Štefánika v Nízkych Tatrách.

V rámci 5. ročníka Vojenského výstupu na Ďumbier sa na jej uvedení okrem iných hostí a troch stoviek účastníkov výstupu zúčastnil aj minister obrany SR Martin Sklenár. Lavičky budú symbolicky pripomínať zásluhy slovenských dobrovoľníkov v národno-oslobodzovacích bojoch v 19. storočí, hrdinstvo účastníkov protifašistického odboja, ako aj profesionalitu novodobých vojnových veteránov. Správca Vojenskej podpornej nadácie pplk. v. z. Milan Gajdoš sa poďakoval všetkým, ktorí sú tomuto projektu nápomocní. A to od ministerstva obrany, ktoré na lavičky prispelo prostredníctvom svojej grantovej schémy, cez Oddelenie starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov MO SR, až po ústretových vojakov, ktorí 100-kilogramovú lavičku dobrovoľnícky vyniesli od chaty Trangoška až na „Štefáničku“, prekonajúc pri tom 600 metrové prevýšenie.

Originálna lavička je symbolicky vytvorená v tvare časti skeletu lietadla CAPRONI CA.33, v ktorom absolvoval svoj posledný let do vlasti generál Milan Rastislav Štefánik. Symbolizuje teda aj jeho odkaz a posolstvo slobody, demokracie a vlastenectva. Aj nad týmto posolstvom sa vo svojom príhovore zamyslel generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a ozbrojených zboroch SR plukovník Viktor Sabo. Napriek hustému dažďu si napokon prítomní o to mocnejšie zaspievali Kto za pravdu horí v svätej obeti…